Ordinær generalforsamling 9/3 kl. 18.30

INDKALDELSE TIL GENERALFORSAMLING 2025

Kære Raketter

Vi indkalder til ordinær generalforsamling i Rockets Cheerleaders den 9/3 kl. 18.30-20.30 I Rockets Hallen.

Som forening har vi brug for frivillige kræfter, og vi håber, der er nogle engagerede medlemmer/forældre, der vil stille op til valg til bestyrelsen. Har du lyst til at stille op, må du meget gerne skrive til info@rocketscheerleaders.com eller melde dig på dagen. Du er også meget velkommen til at kontakte os, hvis du har nogle spørgsmål eller vil høre mere om bestyrelsesarbejdet.

Har du forslag der ønskes behandlet på generalforsamlingen, skal det være bestyrelsen i hænde senest 14 dage før og sendes til info@rocketscheerleaders.com

Generalforsamlingen afholdes med følgende dagsorden:

1) Valg af dirigent og referent

2) bestyrelsens beretning

3) Godkendelse af revideret regnskabet

4) Budget for det kommende år til godkendelse.

5) Fastsættelse af kontingent

6) Valg af bestyrelse og revisorer

7) Forslag til behandling.

8)Eventuelt

 

I ulige år er følgende pladser på valg: 1 kasserer samt 2 bestyrelsesmedlemmer for en 2-årig periode. Da et tidligere medlem er udtrådt midt i en periode, skal der yderligere vælges 1 bestyrelsesmedlem for en 1-årig periode. Herudover vælges 3 suppleanter hvert år.

I år er følgende poster på valg:

Elisabeth Buluu, kasserer, ønsker genvalg

Camilla Wessing, Bestyrelsesmedlem, ønsker genvalg

Emma Merkel, Bestyrelsesmedlem, ønsker genvalg

Lasse Kim Christiansen Bestyrelsesmedlem, ønsker genvalg

Berit Ebbe, suppleant, ønsker genvalg

Caroline Larsen, suppleant, ønsker genvalg

Nicky Ricks, suppleant, TOM PLADS, skal besættes

Revisor Ricky Dræby Vett fra KOA,
ønsker genvalg

Følgende er ikke på valg i år, men ønsker at fortsætte:

Maria Broe, formand, ønsker at fortsætte

Sara Herlev, Bestyrelsesmedlem, ønsker at fortsætte

Janice dyrlund høst Bestyrelsesmedlem, ønsker at fortsætte

Stemmeberettiget er alle medlemmer, aktive som passive, af foreningen Rockets Cheerleaders, der er fyldt 18 år og ikke er i kontingentrestance eller suspenderet.

Medlemmer der ikke er fyldt 18 år kan få deres forældre eller værge til at stemme på deres vegne ved personligt fremmøde på en generalforsamling.

Alle medlemmer over 18 år kan stille op til bestyrelsesposter og har stemmeret, hvis man ikke er i restance.

OBS! Den endelige dagsorden udsendes sammen med regnskab og budget ca. 10 dage før generalforsamlingen.

Vi glæder os til at se jer!